Open/Close Menu Epoksi Zemin Kaplama

info@epoksicenter.com.tr
ÜCRETSİZ KEŞİF »

+90 (212) 853 40 55
HEMEN ARAYIN !!

Günümüzde kısa zaman önce kullanılmaya başlayan epoksi, geniş kullanım alanına sahiptir. Bu anlamda zemin kaplaması gibi benzeri uygulamalar yaparken ele alınması ve değerlendirilmesi gereken konular arasındadır. Bu konuda gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.

 

 Epoksi Zemin Kaplama Neden Tercih Edilir?

 

Endüstriyel zeminler kısa sürede yıpranabilir ve zeminde çeşitli bozulmalar meydana gelebilir. Bu durumda, uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilen ve ağır yüklere dayanabilen bir epoksi zemin kaplama uygulaması yapmak teknik anlamda doğru bir sonuç ulaşmayı sağlar. Buna ek olarak, epoksi döşeme uygulamaları mağazalarda veya evlerde farklı görünümler sağlamak için en ideal çözümlerden biridir. Epoksi zemin kaplamasının seçilmesinin en büyük nedeni, suya, alkali ve aside karşı en yüksek dirence sahip malzemeden yapılmasıdır. Endüstriyel kullanıma ek olarak, aynı zamanda hijyen açısından sorunsuz ve temizlenmesi kolaydır, bu nedenle hastane ve okul zeminlerinde kolayca kullanılabilir.

 

 Epoksi Boya Nasıl Uygulanır?

 

İlk olarak, püskürtülecek yüzeyi iyice temizlenir. Yüzeyde toz, kir, yağ, pas olmamalıdır. Ardından, yüzeyde çıkıntılar varsa, çıkıntılar temizlenir ve tamamen pürüzsüz bir yüzey elde edilmeye çalışılır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, yüzeye bir epoksi boya astarı uygulanır ve astar kuruduktan sonra bir ara katman malzemesi uygulanır. Ardından, çelik mala ile epoksi boya uygulanır. Bu işlemlerden sonra yüzey şekillendirilir ve kurutulur.

 

 Epoksi Boyanın Uygulama Alanları Nelerdir?

 

Endüstriyel üretim tesisleri, okullar, fabrikalar, gıda üretim tesisleri, hastaneler, enerji santralleri, depolar, otoparklar, alışveriş merkezleri, araba galerileri, servis alanları ve benzeri tesislerde betonu korumak için zemin kaplamaları olarak epoksi kaplamalar kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda epoksi döşeme kullandıktan sonra, konforu ve dayanıklılığı denemeler yoluyla anlaşıldıktan sonra tercih edilmeye başlanmıştır. Genellikle banyo, yatak odası, oturma odasın ve tuvalette kullanılabilir. Bunun yanında havuz kenarında ve garajlarda da tercih edilen bir uygulamadır.